gpsd.pl

gpsd.pl – moda, uroda, lifestyle, dieta

Jak widzi astygmatyk
Lifestyle

Jak widzi astygmatyk?

Astygmatyzm jest powszechnie występującą wadą wzroku, której najczęstszą przyczyną jest niewłaściwy kształt rogówki. Rogówka, która nie została dotknięta astygmatyzmem, przypomina piłkę do tenisa, ponieważ ma kulisty kształt. Umożliwia jej to prawidłowe załamywanie się światła, dzięki czemu człowiek widzi dokładny obraz tego, na co patrzy.

Jak widzi astygmatyk? W przypadku tej wady wzroku, w rogówce występuje nietypowe spłaszczenie, które przypomina piłkę do rugby. W ten sposób światło wpadające do oka jest rozproszone, przez co astygmatyk widzi rozmyty i niewyraźny obraz. Na szczęście osoby cierpiące na taką przypadłość mogą dopasować odpowiednie soczewki kontaktowe, które pozwalają przywrócić normalne widzenie.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Astygmatyzm powoduje nieostre i niewyraźne widzenie na każdą odległość. Ta wada wzroku występuje u ludzi w każdym wieku i najczęściej objawia się nadwzrocznością lub krótkowzrocznością. Ze statystyk wynika, że w Wielkiej Brytanii bardzo duża część społeczeństwa nosząca okulary korekcyjne albo soczewki kontaktowe to astygmatycy.

Osoby cierpiące na tę wadę wzroku skarżą się również na częste bóle głowy w okolicy czoła. Dodatkowymi objawami, które można zauważyć, są mrużenie oczu, czy uczucie napięcia gałek ocznych. Do tego mogą dochodzić również takie objawy jak zaburzone poczucie przestrzeni.

Czy soczewki kontaktowe są skuteczne w walce z astygmatyzmem?

Do skorygowania astygmatyzmu i leczenia tej przypadłości najlepiej jest zastosować idealnie dopasowane soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które mają poważne problemy z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka.

Jak widzi astygmatyk? Osoby prowadzące pojazdy mechaniczne takie jak np. samochód osobowy mogą niedokładnie widzieć znaki drogowe, co może doprowadzić do kolizji czy poważnego wypadku. Z drugiej strony przypadłość ta może objawiać się także problemem z czytaniem książki czy pracą przy komputerze. Niekorygowanie astygmatyzmu może powodować znacznie gorsze widzenie, a dodatkowo pojawi się zmęczenie, mrużenie oczu czy nawet częste bóle głowy.

Każdy, kto zauważy u siebie objawy astygmatyzmu, powinien jak najszybciej zapisać się do specjalisty. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi badania diagnostyczne, aby potwierdzić lub wykluczyć astygmatyzm. Osoby, u których występuje ta wada wzroku, powinny regularnie zgłaszać się na kontrolę, przynajmniej raz w roku, nawet jeśli nie pojawiają się jakieś niepokojące dolegliwości.

Gdzie zakupić wysokiej klasy soczewki kontaktowe?

Astygmatycy powinni zdecydować się na zakup wysokiej jakości soczewek kontaktowych, aby zapewnić sobie jak najlepsze widzenie. Istotne jest to, aby szkła korekcyjne pozostawały przez cały czas stabilne, nie obracały się i nie przemieszczały. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób prowadzący aktywny tryb życia, uprawiających sport czy pracujących w trudnych warunkach.

Doskonałe widzenie zapewniają soczewki korygujące ACUVUE. Każda osoba, która zapisze się na płatne badanie wzroku, będzie mogła otrzymać bezpłatne szkła próbne. Pacjent otrzymuje 5 soczewek jednodniowych albo jedną dwutygodniową na każde oko.