gpsd.pl

gpsd.pl – moda, uroda, lifestyle, dieta

Lifestyle Moda Uroda Zakupy

Jakie kolory pasują do niebieskiego? – Odpowiedni dobór

Kolor niebieski należy do palety podstawowych kolorów. Niebieski jest kolorem nieba oraz wody, więc nieustannie nas otacza w bardzo dużej ilości. Warto pamiętać, decydując się na ten kolor, że niebieski wprowadza do pomieszczenia uspokojenie. Barwa ta wywołuje rozluźnienie, wprowadza jakże upragniony spokój. Warto zatem znać podstawowe informacje na temat tego standardowego koloru, aby łatwiej można go było łączyć z innymi w różnych celach.

Efekty w dobieraniu kolorów – kontrast

Jakie kolory pasują do niebieskiego? Można powiedzieć, że bardzo wiele. Niebieski jest kolorem standardowym, który posiada mnóstwo odcieni. Dzięki temu można do niego dobierać bardzo wiele barw w różnych celach. Czasami dobrze jest wybrać wręcz odmienny kolor do niebieskiego, aby stworzyć efekt kontrastu. Kolorami nadającymi się do uzyskania tego efektu będą: żółty, pomarańczowy i czerwony. Na pozór całkowicie odmienne kolory będą znakomicie ze sobą kontrastować. Łączenie w taki sposób kolorów będzie nadawało się wszędzie tam, gdzie chce się wprowadzić trochę wigoru. Przykładowo podczas malowania pomieszczenia, które posiada bardzo słabe oświetlenie, przez co sprawia wrażenie nieco przygnębiającego, użycie właśnie takiego kontrastu, a więc niebieskiego z żółtym, pomarańczowym czy czerwonym, odświeży nieco wnętrze i doda pozytywnego pierwiastka. Bez wątpienia można eksperymentować w tworzeniu kontrastu. Warto pamiętać, że im bardziej odmienne kolory, tym kontrast będzie o wiele bardziej wyrazisty.

Efekty w dobieraniu kolorów – harmonia

Kolejnym efektem będzie efekt harmonii. To użycie razem dwóch zbliżonych kolorów, a więc przeciwnie niż w przypadku efektu kontrastu. Najbardziej zatem zbliżonymi kolorami do niebieskiego będą zielony oraz fioletowy. Zastosowanie ich obok siebie z pewnością będzie wiązało się z jednolitą kompozycją. Wszystko będzie do siebie pasowało i nie wywoła efektu szoku. Takie zastosowanie kolorów wprowadzi do pomieszczenia trochę więcej spokoju. Nada się przede wszystkim w pomieszczeniach, które służą głównie do relaksowania się.

Efekty w dobieraniu kolorów – dominanta

Efekt ten uzyskuje się, zestawiając ze sobą kolor niebieski z kolorami typu biały czy szary. Jest to chyba najbardziej spotykane połączenie, ponieważ wydaje się być jak najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem. Również kolor brązowy znakomicie poradzi sobie z kolorem niebieskim, bowiem niebieski będzie dobrze prezentował się jako tło do wszelkich dodatków z brązowego koloru lub wspomnianego białego, szarego, a nawet beżowego.