gpsd.pl

gpsd.pl – moda, uroda, lifestyle, dieta

Lifestyle

Jak wykonać analizę składu ciała?

Dlaczego dwie osoby o tej samej wadze wyglądają zupełnie inaczej? Jedna wygląda szczupło, a druga tęgo. To po prostu efekt różnej budowy ciała. Jedna ma większą masę mięśniową, druga ma więcej tkanki tłuszczowej.

Jak sprawdzić skład ciała?

Ciało człowieka składa się z kości, mięśni, wody oraz tkanki tłuszczowej. To głównie proporcje między nimi decydują o wadze i wyglądzie. Jest to także bardzo ważna wskazówka dla dietetyka, który dzięki temu będzie mógł opracować indywidualny plan żywienia.

Analiza składu ciała jest badaniem prostym dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii. Do pomiaru ciała stosuje się obecnie bioimpedancję elektryczną (BIA). Służy do tego specjalna waga z wbudowanymi elektrodami i podłączona do komputera. Pacjent staje na wadze, elektrody wysyłają do ciała impulsy elektryczne o słabym natężeniu. Prąd bez problemu przewodzony jest przez tkankę kostną, mięśniową oraz wodę, tkanka tłuszczowa stawia opór. Na tej podstawie program komputerowy dokonuje obliczeń i podaje wyniki procentowego udziału poszczególnych składników w masie ciała.

Dlaczego warto wykonać analizę składu ciała?

Oczywiście jest to badanie bardzo istotne dla dietetyka, który dodatkowo dostaje informacje o szybkości przemiany materii. Na tej podstawie oraz wywiadu dietetyk ustala dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Dobierając odpowiedni skład diety może odpowiednio korygować procentowy udział tkanki mięśniowej i tłuszczowej. W przypadku tkanki tłuszczowej norma dla kobiet wynosi 15-25%, natomiast dla mężczyzn 10-20%.

Analiza składu ciała metodą BIA pozwala nie tylko opracować prawidłową dietę, ale także rozpoznać niektóre choroby na wczesnym etapie. To przede wszystkim cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, zwiększony poziom cholesterolu lub osteoporoza.

Jak przygotować się do badania?

W zasadzie badanie BIA nie wymaga specjalnych przygotowań, ale by było całkowicie wiarygodne warto pamiętać o kilku wskazówkach:

• 24 godziny przed badaniem nie należy pić alkoholu oraz kawy,
• 12 godzin wcześniej należy zrezygnować z treningu,
• badanie należy wykonywać na czczo lub 4 godziny po posiłku.

Choć pomiar ciała jest całkowicie bezpieczny, to jednak istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Nie powinny wykonywać je kobiety podczas miesiączki oraz w ciąży. Nie mogą wykonywać go również osoby z wszczepionymi rozrusznikami oraz cierpiące na padaczkę.

Analiza składu ciała to badanie, które pozwala nie tylko na opracowanie indywidualnej diety, ale także na jej świadomą modyfikację w zależności od osiąganych wyników. Dedykowane jest szczególnie osobom z nadwagą i otyłością oraz tym, które dbają o swoje zdrowie.