gpsd.pl

gpsd.pl – moda, uroda, lifestyle, dieta

Lifestyle

Kiedy warto skorzystać z pomocy dietetyka?

Dietetyk najczęściej kojarzy się z dietą odchudzającą, ale to tylko niewielki zakres jego działalności. Dietetycy przede wszystkim zajmują się doradztwem dietetycznym dla osób z różnymi dolegliwościami i to nie tylko ze strony układu pokarmowego.

Kiedy skorzystać z pomocy dietetyka?

Dietetyk to specjalista od ustalania odpowiednich diet zbilansowanych. Posiada szeroką wiedzę na temat właściwości poszczególnych produktów, ich składu, wpływu na organizm i wzajemnego oddziaływania. Wartość kaloryczna dla dietetyków jest najmniejszym problemem.

Dietetycy przede wszystkim ustalają diety dla osób z cukrzycą, problemami z tarczycą, chorobami krążeniowymi. Opracowują także diety specjalistyczne dla osób z nie tolerancją niektórych składników, np. laktozy, glutenu. To tylko najbardziej popularne diety, ale wskazań jest znacznie więcej.

Skuteczne odchudzanie z dietetykiem

W internecie jest wiele przepisów na diety, które w krótkim czasie pozwalają zrzucić kilka lub kilkanaście kilogramów w krótkim czasie. Ich wadą jest bardzo duża restrykcyjność oraz efekt jojo, czyli zwiększenie wagi po zaprzestaniu diety.

Doradztwo dietetyczne do problemu nadwagi podchodzi kompleksowo. Dietetyk przeprowadza badania określające współczynnik IBM, grubość tkanki tłuszczowej, zawartość wody oraz budowę kośćca. Dodatkowo wywiad z pacjentem pozwala ustalić jego tryb życia i dopasować do niego pory posiłków, które powinny być spożywane regularnie co 4 godziny.

Na tej podstawie opracowuje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i kilka przykładowych jadłospisów. Stosowanie się do zaleceń dietetyka nie powoduje spektakularnych efektów, ale spadek wagi jest systematyczny. Najważniejszą zaletą diety opracowanej przez dietetyka jest wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych. Stosowanie się do nich nie wywołuje efektu jojo. Dodatkowo nie trzeba rezygnować z wielu produktów, ponieważ dieta jest zbilansowana. Oczywiście trzeba zrezygnować z fast foodów i produktów wysokokalorycznych, ale jest wiele zastępników, o podobnych smakach.

Dieta odchudzająca opracowana przez dietetyka jest dietą zbilansowaną co oznacza, że organizm otrzymuje wszystkie potrzebne witaminy oraz makro i mikroelementy.

Diety specjalistyczne

Doradztwo dietetyczne to przede wszystkim opracowanie diet dla osób ze specjalnymi wymaganiami żywieniowymi uwzględniającymi choroby pacjentów lub okres rekonwalescencji po przebytych operacjach. Dietetyk ustala ilość posiłków, ich konsystencję, skład oraz czas trwania diety. Czasami jest to dieta bezterminowa, np. w przypadku diabetyków, osób uczulonych na różne składniki.