Gruszka jest owocem znanym już od bardzo wielu lat. Posiada bardzo wiele korzystnie działających na organizm ludzki składników odżywczych, które oprócz zapewnienia dostarczania niezbędnych witamin do jego prawidłowego funkcjonowania, wspomaga trawienie i reguluje metabolizm. Gruszka jest zatem owocem, który warto wprowadzić do codziennej diety, kiedy myśli się o zrzucaniu zbędnych kilogramów w swojej wadze.
Skąd pochodzi gruszka?
Gruszka nie jest europejskim owocem. Jej korzenie wywodzą się ze starożytnej Persji. Na europejskich terenach zadomowiła się dopiero pod koniec XVII wieku. Wykształcone nowe odmiany gruszki sprawiły, że rozprzestrzeniła się ona praktycznie na cały stary kontynent. Początkowo największą popularność gruszka miała we Francji oraz Belgii, gdzie mieszkańcy odkryli, jak korzystne dla organizmu cechy posiada ten owoc.
Grusza jest drzewem, który osiąga niezbyt duże rozmiary. Najpopularniejszą odmianą jest grusza pospolita, choć powstał bardzo wiele odmian, dlatego nie zawsze jest łatwo zorientować się, z jakim dokładnie owocem mamy do czynienia. Mimo wszystko, każdą gruszę cechują bardzo prozdrowotne cechy i warto wprowadzać ją do codziennej diety, gdyż dzięki temu można naprawdę wiele zyskać i wzbogacić swój organizm o dodatkowe składniki odżywcze, często wymagane do jego prawidłowego funkcjonowania. Według licznych źródeł na świecie na przestrzeni wieków wykształciło się nawet kilka tysięcy odmian tego owocu, więc wynik ten robi ogromne wrażenie.
Gruszki a odchudzanie
Gruszka nie osiąga zbyt wielkich rozmiarów. Jest to wielkościowo średni owoc, lecz, co bardzo ważne, małokaloryczny. Szacuje się, że średnio gruszka posiada około 50-60 kalorii, co jest bardzo niewielkim wynikiem. Dzięki temu owoc ten jest bardzo chętnie wykorzystywany w diecie odchudzającej. Zawiera on wiele składników odżywczych, najwięcej w składzie posiada potasu. Oprócz potasu w gruszce nie brakuje takich składników odżywczych, jak: magnez, miedź, żelazo, fosfor, wapń, jod czy bor. Owoc ten posiada także liczne kwasy owocowe, które korzystnie wpływają na organizm człowieka. Są to kwasy jabłkowe oraz cytrynowe. Gruszka posiada także węglowodany, błonnik, pektyny, a nawet, co jest bardzo ciekawe, olejki eteryczne. W gruszce zawartych jest bardzo wiele odmiennych witamin: A, B (B1, B2, B6) i C. Im młodszy owoc, tym posiada on mniej cukru, a więcej pektyn i kwasów owocowych. Gruszka dzięki swoim składnikom odżywczym jest również polecana do spożywania przy różnych chorobach gorączkowych.