W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny rozwój medycyny estetycznej, polegającej na poprawie kondycji skóry jak i całego ciała u osób pragnących sobie wizualnie odjąć kilka lat. Nie ma w tym nic dziwnego – z wiekiem skóra wiotczeje, ponieważ włókna kolagenowe przestają się mnożyć w tempie, jakim byśmy chcieli, co powoduje powstawanie zmarszczek i utratę jędrności. Z tych powodów, nowoczesne urządzenia pozwalające na opóźnienie się starzenia komórek skóry są coraz częściej wykorzystywane wśród wielu osób.
Historia medycyny estetycznej
Medycyna estetyczna znana jest od wieków – wcześniej funkcjonowała pod różnymi nazwami, lecz tę obecną i tę zamierzchłą łączył kult pięknego ciała. W Europie pojawiła się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku we Francji, a za założyciela Towarzystwa Medycyny Estetycznej uważa się francuskiego endokrynologa. Do Polski ta gałąź medycyny dotarła w latach dziewięćdziesiątych.
Medycyna estetyczna to zazwyczaj nieinwazyjne bądź bardzo mało inwazyjne zabiegi, polegające na powierzchownej poprawie atrakcyjności zgłaszających się do klinik osób, lecz by zachować taki wygląd, seanse z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń należy regularnie powtarzać.
Laser frakcyjny
Jednym z urządzeń wykorzystywanych do zabiegów na skórze jest laser frakcyjny, narzędzie do usuwania blizn, bruzd, zmarszczek, przebarwień skórnych oraz blizn potrądzikowych czy ospowych. Pomimo dość wysokiej ceny zabiegów, których by osiągnąć zamierzony efekt, powinno być kilka seansów, zalecany jest dla osób z widocznymi defektami skóry. Wśród najbardziej skutecznych laserów frakcyjnych można wyróżnić laser ablacyjny oraz nieablacyjny.
Laser ablacyjny
Laser frakcyjny ablacyjny wykorzystywany bywa przy naprawie znacznych uszkodzeń skóry i polega na podgrzaniu głębokich jej warstw, w celu usunięcia z nich cząsteczek wody. Promień lasera powoduje mikrouszkodzenia, które są otoczone zdrowymi tkankami. Dzięki promieniowi lasera komórki zostają pobudzone do produkcji kolagenu, co jest początkiem procesu naprawczego. W ten sposób można usunąć głębokie blizny, rozstępy oraz inne defekty.
Laser frakcyjny nieablacyjny
Jego działanie również polega na pobudzeniu komórek skóry do zwiększonej produkcji kolagenu oraz regeneracji. Promień lasera nieablacyjnego działa pobudzająco tylko na głębsze warstwy skóry, dlatego nie powoduje jej uszkodzenia w postaci złuszczania się, a co za tym idzie, nie wymaga żadnego okresu rekonwalescencji. Promień lasera nie odparowuje, lecz jedynie podgrzewa cząsteczki wody, przez co nie powoduje podrażnienia powierzchni skóry. Ten typ lasera polecany jest wszystkim tym, którzy – z różnych powodów – nie chcą przerwać swoich codziennych obowiązków i powrócić do nich natychmiast po przeprowadzonym zabiegu.
Laser frakcyjny nieablacyjny znakomicie sprawdza się w momencie usuwania zmarszczek i przebarwień.