gpsd.pl

gpsd.pl – moda, uroda, lifestyle, dieta

Dieta Lifestyle Zdrowie

Redukcja masy ciała – proces, którego należy się podjąć jedynie z ważnych przyczyn medycznych, a nie dla kaprysu

Pozbyć się nadprogramowych kilogramów wcale nie jest tak prosto. Łatwiej je wyhodować niż potem zgubić. Niemniej redukcja masy ciała jest możliwa. Trzeba do niej podejść jednak nie na tak zwane hura, a z konkretnym, przemyślanym planem działania.

Od czego zacząć redukcję masy ciała?

Przede wszystkim od stopniowej zmiany nawyków żywieniowych. Przy czym zmiana ta powinna następować delikatnie, a nie raptownie. Nasz organizm źle znosi wielkie zmiany. Wraz ze zmianą sposobu żywienia ulec poprawie powinien również nasz poziom aktywności fizycznej. W grę powinny zacząć wchodzić długie spacery, marszobiegi, przejażdżki na rowerze lub nawet pływanie.

Utracie masy ciała sprzyja też odpowiednio dobrana suplementacja. Błonnik w tabletkach naturalnie podkręca nasz metabolizm, redukuje uczucie głodu, a co najważniejsze sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej, robiąc to w całkiem bezpieczny i łagodny sposób.

Kiedy redukcja masy ciała jest konieczną?

Po pierwsze, gdy nadmierna tusza przeszkadza nam się schylać, czy zawiązywać buty. Rodzajem ujmy jest proszenie najbliższych, żeby nas w tym wyręczyli. Redukcja masy ciała jest nieunikniona, gdy od jego nadmiaru zaczynają nas boleć stawy. To wyraźny znak, iż organizm stanowczo domaga się zmniejszenia balastu, który musi co dzień dźwigać.

Zawały serca, wylewy i problemy z krążeniem to także czytelny sygnał, że zmniejszenie masy ciała to pierwszy krok, jaki powinno się wykonać po opuszczeniu szpitala. Utrata masy ciała jest nieodzowna także wtedy, gdy u chorego wystąpią takie choroby jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze.

Co daje zaplanowana utrata masy ciała?

Przede wszystkim lekkość poruszania się. Poza tym człowiek nie łapie zadyszki po przejściu kilkuset metrów. Utrata wagi pomaga sprawić, że stawy tak nie bolą, a człowiekowi jakby ubyło lat. Poza tym, gdy jest chudszy jego narządy wewnętrzne i to wszystkie efektywniej pracują. Nie dręczą go już żołądkowe bolączki i nie ma kłopotu ze swobodnym wypróżnianiem się. Nie ma również problemu z nagłymi wzdęciami.

O czym trzeba pamiętać przy redukcji masy ciała?

Po pierwsze, żeby nie przyśpieszać jej na siłę. Niewskazane są zwłaszcza niesprawdzone tabletki odchudzające. Po drugie, by przez nią nie nabawić się wrzodów żołądka ani anemii. Po trzecie zabierając się za redukcję masy ciała, trzeba to posunięcie skonsultować z lekarzem rodzinnym.

On ustali, czy nie ma w naszym przypadku żadnych przeciwwskazań. Ponadto pod jego czujnym okiem jest większa pewność, że odchudzająca się jednostka nie zabrnie w jeszcze poważniejsze problemy zdrowotne.