gpsd.pl

gpsd.pl – moda, uroda, lifestyle, dieta

okulary dla dzieci
Zakupy

Czy dzieci potrzebują okularów przeciwsłonecznych?

Ekspozycja oczu na promienie UV dotyczy nie tylko osób dorosłych. W równym stopniu są na nią narażone nawet najmłodsze dzieci. Co więcej, ich źrenice są większe, a ośrodki optyczne bardziej przezroczyste – to powoduje, że okulary przeciwsłoneczne dla dzieci stają się wręcz niezbędne podczas przebywania na słońcu. Kiedy warto kupić pierwsze soczewki ochronne dla najmłodszych i czym kierować się przy wyborze? Podpowiadamy.

Promieniowanie UV – czy rzeczywiście jest groźne?

Ekspozycja oczu na promieniowanie słońca może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wszystko zależy jednak od różnych czynników, takich jak: 

  • intensywność promieniowania, 
  • czas, przez jaki promieniowanie działa na oczy, 
  • częstotliwość narażania na promieniowanie UV. 

Nie bez znaczenia są również wiek, a także ewentualne choroby współtowarzyszące. Choć każdy człowiek został wyposażony przez naturę we własne systemy ochronne, jak choćby zwężanie się źrenic czy mrużenie powiek, oczy narażone są na uszkodzenia niemal w każdym miejscu. Nawet ich naturalna bariera w postaci rogówki czy soczewki wewnątrzgałkowej może ulec zniekształceniu.

Co ważne, na uszkodzenia najbardziej narażone są właśnie dzieci przed ukończeniem 10 lat. W tym okresie narząd wzroku dopiero się intensywnie kształtuje. Soczewka jest w 95% przezroczysta i przepuszcza promieniowanie UV. Te proporcje zmieniają się wraz z wiekiem. Już po osiągnięciu 25. roku życia soczewka blokuje około 80% promieniowania ultrafioletowego. Czy może ono doprowadzić do poważnych schorzeń? Owszem! Ostre zapalenie spojówek, posłoneczne uszkodzenie rogówki, tłuszczyk, skrzydlik, zapalenie rogówki, zapalenie naczyniówki czy zaćma to tylko niektóre z nich.

Kiedy dzieci są narażone na promienie UV?

Promieniowanie UV odbija wiele powierzchni wokół, choć istnieją okoliczności, w których należy na nie szczególnie uważać. W przypadku poszczególnych powierzchni wygląda to następująco:

  • trawa, gleba lub woda odbijają mniej niż 10% UV, 
  • piasek około 15%,
  • tafla wody około 25%. 

Jeśli więc planujesz spędzić z dziećmi dłuższy czas na plaży, okulary przeciwsłoneczne dla najmłodszych powinny znaleźć się w Waszym podręcznym bagażu. To samo dotyczy rodzinnej wyprawy w góry. Na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. ekspozycja na promieniowanie UV rośnie nawet o 10%. Przed Wami wypad na narty? W słoneczną pogodę brak okularów na stoku może skończyć się nawet wypadkiem! Śnieg wyjątkowo skutecznie odbija ultrafiolet i niemal podwaja ekspozycję człowieka na promieniowanie. Podczas ferii zimowych zadbaj zatem o okulary przeciwsłoneczne dla dziecka i dla siebie.

Na poziom promieniowania UV w otoczeniu w dużym stopniu wpływa pogoda. Najbardziej należy na nie uważać przy bezchmurnym niebie. Promienie są natomiast mniej groźne dla wzroku przy większym zachmurzeniu. To oczywiście nie oznacza, że promieniowania nie ma wówczas w ogóle. Chcesz w sposób szczególny zadbać o kondycję wzroku dziecka, spędzając z nim czas na świeżym powietrzu? Przed wyjściem z domu możesz sprawdzić aktualny poziom promieniowania ultrafioletowego w mobilnej aplikacji pogodowej na telefonie.

Wybór okularów przeciwsłonecznych dla dziecka

Chcąc chronić wzrok najmłodszych, warto zdecydować się na zakup okularów  przeciwsłonecznych blokujących promienie UV, ale także wysokoenergetyczne widzialne światło niebieskie. Ten parametr poświadcza odpowiedni certyfikat.

W dziecięcych modelach okularów coraz częściej producenci stosują elastyczne oprawki, odporne na pęknięcia czy wygięcia, o które w przypadku młodszych dzieci nietrudno. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny być produkowane z lekkimi soczewkami poliwęglanowymi. Gwarantują one zarówno wygodę noszenia, jak i dużą odporność na zadrapania i uderzenia.

Ciekawą opcją są też modele z elastycznym paskiem zakładanym na głowę. Taka taśma sprawia, że nawet przy dużej ruchliwości okulary nie spadną dziecku przypadkowo. Niektórzy producenci, doskonale rozumiejąc potrzeby dzieci, oferują rodzicom także kilkuletnią gwarancję w przypadku zniszczenia czy zgubienia okularów – w tym celu należy zarejestrować produkt po zakupie na wskazanej stronie.

Kiedy kupić dziecku pierwsze szkła przeciwsłoneczne?

Będąc rodzicem, warto pamiętać, że dzieci poniżej 6. miesiąca życia nie powinny być poddawane większej ekspozycji słonecznej. To oczywiście nie znaczy, że latem nie powinno się opuszczać z maluchem mieszkania. W tym czasie zaleca się spacerowanie w godzinach, w których upał jest trochę mniejszy, np. wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. 

Tak samo jak dba się o ochronę przeciwsłoneczną skóry dziecka, należy chronić jego oczy. Gdy maluch skończy pół roku, warto od razu przyzwyczajać go do noszenia okularów przeciwsłonecznych. To przy okazji wyrabianie dobrego nawyku troski o wzrok na przyszłość.

Masz wątpliwości, jakie okulary dla dziecka wybrać? Możesz udać się do salonu optycznego, gdzie specjalista podpowie, jak dopasować szkła w konkretnym przypadku. Starsze dziecko może również samo zdecydować, jakie oprawki najbardziej mu się podobają. Z pewnością będzie nosiło je o wiele chętniej. Pamiętaj, że poza ochroną i bezpieczeństwem wzroku liczy się również komfort noszenia okularów. Dobierz zatem na rozmiar i kształt oprawek do wymiarów głowy dziecka.

Materiał zewnętrzny